Nezapomeňte na pravidelnou servisní prohlídku kotle

Čekací doby na servis kotlů se prodlužují, a jak varují technici, bude hůř.

O faktu, že letošní topná sezóna již začala, se přesvědčili servisní technici kotlů. Přestože je podle zákona povinné provádět pravidelnou servisní prohlídku plynového kotle každý rok, většina uživatelů odkládá návštěvu odborníka až na poslední chvíli. Často tak neodhalí problém včas a zbytečně riskují výpadek topného systému během zimního provozu.

Říjen je pro topenáře kritický měsíc. S prvním větším ochlazením totiž řada majitelů nemovitostí poprvé spouští kotel. A začínají zjišťovat první nedostatky nebo závady.

Pokud navíc kotel vykazuje závažnější poruchu, nebo je třeba vyměnit některý díl, může se oprava nepříjemně prodloužit.

Jednou z nejdůležitějších částí servisní prohlídky je vyčištění výměníku. Při provozu kotle se spalovací komora kotle zanáší spalinami, které snižují jeho účinnost a životnost teplosměnných ploch. Podle odhadů odborníků pracuje správně vyčištěný kotel s vyšší účinností a s o 15 - 17 procent nižšími náklady na palivo. Standardní servisní prohlídka trvá asi hodinu, včetně vyčištění a seřízení kotle a stojí v závislosti na typu zařízení 1000 až 2000 korun.

Každý rok je to podobné. Ještě na konci srpna jsme schopni dojet na servisní prohlídku většinou do týdne. Po prvním větším ochlazení nestačíme ani zvedat telefony. Na začátku topné sezóny jsme vytíženi i na několik týdnů. Navíc se přednostně opravují kotle, které netopí a servisní prohlídky se odsouvají na pozdější dobu. Pokud někdo nemá záložní zdroj tepla a nechává servisní prohlídku na poslední chvíli, riskuje, že si v sychravém podzimu nezatopí.

Na začátek topné sezony se připravujeme celé léto, prodeje kotlů v tomto období vrcholí. Dokončují se novostavby, které jejich majitelé rychle vybavují, nebo se nám ozývají zákazníci, kteří po půl roce chtěli začít topit, ale zjistili, že jim starý kotel nefunguje a raději si pořídí nový a úspornější typ.

Co je součástí servisní prohlídky kotle ?

Detekce úniku zemního plynu nebo CO v prostoru kotle

Vyčištění hořáku, výměníku a elektrod

Kontrola tlaku vody v otopném systému

Seřízení kotle a nastavení správných parametrů

Kontrola odtahu spalin a přívodu vzduchu ke kotli

Vystavení protokolu o prohlídce